Ön nincs bejelentkezve!

Belépés / Regisztráció
English

MEET

„Műveld és őrizd!” Evangélikus Egyházi Teremtésvédelmi program

leírás

A program a teljes egyházat átfogó teremtésvédelmi program, melyet az egyház központilag indít, és amelyhez az egyház bármely közössége önkéntesen csatlakozhat. Gyülekezetek, nevelési és oktatási intézmények, diakóniai intézmények, irodák (hivatalok), konferencia és missziói központok, egyházi alapítványok, egyesületek, közösségek részére egyaránt elérhető program. A program a Magyarországi Evangélikus Egyház teremtésvédelmi programja, de ökumenikusan nyitott, melyre más felekezetekhez tartozó közösségek jelentkezése is elfogadott.

A program önkéntes alapon és elven működik, a közösségek saját indíttatásukból jelentkeznek, maguk határozhatják meg céljaikat, szándékaikat, az elköteleződés mértékét, és maguk állíthatják össze a közösség teremtésvédelmi programját. Az Ararát teremtésvédelmi munkaág keretet és segítséget biztosít a vállalás egyedi tervezéséhez és összeállításához.

A program szorgalmazza a teremtésvédelmi programban résztvevő közösségek együttműködését, a régiók összetartását, a hálózatos működés kialakítását.

Válaszd hát az életet, hogy élhess te és utódaid is!

A teremtésvédelmi szempontok megvalósulása és annak területei

  • A közösségek életében milyen formában jelenik meg a teremtésvédelem szempontja a tevékenységeikben és együttléteiken (közösségi alkalmakban, lelkiségben).
  • A közösség helyi szintű elköteleződésben és globális vonatkozásokban mit tud megvalósítani a teremtésvédelem ügyei közül (lokális és globális elköteleződés).
  • Milyen hozzáállásra bátorítja a közösség tagjait és azokat, akiket különböző kommunikációs csatornáin keresztül megszólít (attitűd, szemléletformálás).
  • A közösségek tulajdonában lévő épületekkel, építményekkel és helyekkel hogyan gazdálkodik, azoknak környezetkímélő, hatékonysági szempontú korszerűsítése, illetve fenntartásuknak fogyasztásoptimalizált módja miként jelenik meg.
  • A közösségek tulajdonában lévő földterületekkel hogyan gazdálkodik. Mennyiben jelenik meg az ökológiai diverzitás, és a természet védelme a földterületeken való gazdálkodás tervezésénél, megvalósításánál.
MEET iroda

A jelentkezés menete

A közösség jogszerű döntéshozó szervének határozatával lehetséges a programban részt venni. A határozat kijelöl egy személyt vagy egy csoportot, akit vagy akiket a teremtésvédelmi ügyek képviseletével a közösségen belül megbíz. Ezt követően a felhatalmazott képviselő (MEET referens) jogosult a program adminisztrációját végezni.

A jelentkezést követően online-elektronikus felületen keresztül van lehetőség a közösség egyedi teremtésvédelmi programját összeállítani. A program összeállításában kérdőív (önteszt) kitöltés és tervezési segédlet is támogatást nyújt. A program részterületek szerint és időintervallumokban is progresszíven tervezhető, tartalma egyedi elképzelésekkel bővíthető.

A jelentkezés feltételeiről további információ elérhető az Általános Együttműködési Feltélekeben. Egyházközségek részére presbiteri határozat minta letölthető itt

MEET táska

A vállalási rendszerről

Teremtésvédelmi céljait és programját minden közösség maga határozhatja meg és állíthatja össze, annak függvényében, hogy mire van lehetősége, mit tud és mit szeretne vállalni. Ezek alapján minden közösség öt modul közül választhat. (A modulok részletes leírását ld. itt: meet.lutheran.hu/modulok) A program összeállításában az elektronikus tervezőfelületen a szolgáltatott keretek vállalási csoportokat, témaköröket határoznak meg, melyekből a tervezés folyamatában szabadon lehet választani, és annak idői munkatervezését egyedileg lehet meghatározni. A vállalások egyedi tervekkel, a közösség adottságaihoz igazított elképzelésekkel bővíthetőek.

A vállalási témakörök összessége a közösségi működés és élet különböző területeit fogják át, és kínálnak lehetőséget a minél széleskörűbb teremtésvédelmi szempontok megvalósításához. A közösségek lehetőségeik és adottságaik figyelembevételével mérlegelhetik az egyes területeken végzett munka intenzitását, és választhatnak különböző utakat a programjaik megvalósítására.

meet.lutheran.hu

Az együttműködési és mentorálási rendszerről

A közösségek igényeik és lehetőségek szerint kérhetnek vagy ajánlhatnak segítséget, illetve lehetnek kezdeményezők, vagy csak nyitottak és elérhetőek együttműködésre, segítségnyújtásra. A program szorgalmazza a közösségek közötti aktív kapcsolatteremtést és együttműködést, hogy a közösségek egymást is támogassák teremtésvédelmi céljaik elérésében, működésben, programjaik megvalósításában és fenntartásában.

A program szorgalmazza a régiók összetartását, a támogatás, közös megoldáskeresés, együttműködés és a helyi szintű szerveződések létrehozását. A közösségek teremtésvédelmi programterveik részeként meghatározhatják, hogy az átfogó programon belül milyen közösségi szerepet vállalnak.

A regionális kereteken túl a program országos szinten bátorítja a résztvevő közösségek együttműködését híreik, jógyakorlataik, tapasztalataik és eseményeik nyilvános megosztásával, közreadásával.

MEET, Ararát

A beszámolás menete

A beszámolás önellenőrzéssel történik, a közösség maga értékeli ki, hogy a kitűzött célokból, tervekből mit sikerült megvalósítani és mit nem. A megvalósított célok megtartásáról és a nem megvalósított célok további tervezéséről a közösség maga dönthet. A beszámolást követően a közösség új vállalási célt is megfogalmazhat magának, és új modulba is átjelentkezhet. A beszámolás évente történik, de amennyiben a közösség új modulba szeretne átjelentkezni, önértékelő beszámolóját egy évnél hamarabb, de legkorábban három hónap elteltével elkészítheti.

MEET plakátok

Támogatás

A Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága a programhoz csatlakozó közösségeket támogatja és segíti teremtésvédelmi programjaik és céljaik megfogalmazásában és megvalósításban. A Munkaág koordinálja a teljes program működését és vezeti a program adminisztrációját.

A Teremtésvédelmi Munkaág továbbképzéseket szervez a résztvevő közösségek teremtésvédelmi megbízottjainak, képviselőinek. A képzési alkalmak a közösségekben folyó munkát lelkileg, szakmailag és közösségépítési, kapcsolatteremtési lehetőséggel is támogatják.

A Munkaág időnként találkozót szervez a programban résztvevő közösségek számára, részvételi moduloktól függetlenül és régióhatárokat átívelő formában.