Ön nincs bejelentkezve!

Belépés / Regisztráció
English

Műveld és őrizd! Evangélikus Egyházi Teremtésvédelmi program

Általános Együttműködési Feltételek

2020. szeptember 1.


A Műveld és őrizd! Evangélikus Egyházi Teremtésvédelmi (rövid nevén: MEET) program a Magyarországi Evangélikus Egyház (székhelye: 1085 Budapest, Üllői út 24.; nyilvántartási száma: EMMI 3/2012, adószáma: 19719483-2-42) programja. A MEET program koordinációs és adminisztrációs tevékenységét a Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága végzi. A MEET program honlapja: meet.lutheran.hu

A MEET programot a Magyarországi Evangélikus Egyház központilag indítja, a programhoz való csatlakozás önkéntes és nyitott az egyház valamennyi szervezeti egysége és közössége számára. A MEET program ökumenikusan nyitott, más felekezetű közösségek jelentkezése is elfogadott.

A jelentkezés feltétele

A MEET programba jelentkezés feltétele a szervezeti egység, közösség jogszerű döntéshozó szervének csatlakozási határozata. A csatlakozási döntéssel a közösség alapvetően vállalást tesz arra, hogy elköteleződik teremtésvédelmi célok megvalósítására. Vállalja, hogy

  • istentiszteleti alkalmain rendszeresen – legalább havonta egyszer – imádkozik a teremtett világért,
  • minden évben megünnepli a Teremtés hetét, és
  • rendszeresen – legalább évente egyszer – megosztja a jó gyakorlatait.

A szervezeti egység, közösség csatlakozásával vállalja, hogy a MEET program a szervezeti egység, közösség geolokációs adatait a MEET közösségek között megjeleníti, illetve teremtésvédelmi tevékenységéhez kapcsolódó adatait nevesítve nem, de statisztikusan közölheti.

A MEET referens

A programhoz való csatlakozáskor a szervezeti egység, közösség döntéshozó szerve megjelöl egy személyt vagy egy csoportot és a csoporton belül egy személyt, akit a teremtésvédelmi ügyek képviseletével a közösségen belül megbíz. A megbízással vagy a megbízott csoportból megjelölt delegált személy a szervezeti egység, közösség MEET referensi pozícióját tölti be. A MEET referensi pozíciót betöltő személy nevét és tisztségét a Magyarországi Evangélikus Egyház nyilvántartásba veszi a szervezeti egység, közösség nyilvántartásához kapcsolt módon. A MEET referens jogosulttá válik a szervezeti egység, közösség teremtésvédelmi programjának tervezésére és adminisztrációjára a meet.lutheran.hu felületen, és vállalja, hogy teremtésvédelmi ügyekben megkeresik.

Regisztráció

A szervezeti egység, közösség delegáltja, a MEET referens jogosult a programba regisztrálni a meet.lutheran.hu honlap felületén. Regisztrációkor a MEET referens nevének, e-mail címének és az őt megbízó közösség nevének megadásával regisztrál. Amennyiben a megbízó szervezeti egység, közösség nem szerepel a Magyarországi Evangélikus Egyház szervezeti egységeinek nyilvántartásában, úgy a MEET referens, regisztrációjával egyidejűleg kérheti új szervezet regisztrációját a nyilvántartásban. A regisztrációhoz minden esetben mellékelni kell a szervezeti egység, közösség csatlakozási határozatát, amely tartalmazza a MEET referens kinevezését is. A regisztráció jóváhagyása a beküldött határozat, illetve szervezet regisztrációja esetén az új szervezet adatainak ellenőrzését követően történik. A regisztráció a jóváhagyást követően válik aktívvá.

A regisztrációval a szervezeti egység, közösség és a MEET referens elfogadják, hogy adataikat a Magyarországi Evangélikus Egyház 4/2018. (VIII. 28.) - adatvédelmi és adatbiztonsági - országos szabályrendelete szerint kezelik, valamint kijelentik, hogy a Műveld és őrizd! Evangélikus Egyházi Teremtésvédelmi (MEET) program Általános Együttműködési Feltételekben (MEET ÁEF) foglalt feltételeket megismerték, és magukra nézve elfogadták. A szervezeti egység, közösség teremtésvédelmi tevékenységéhez köthető adatokat a szervezeti egység, közösség megszűnéséig vagy a MEET program megszűnéséig, a MEET referens adatait megbízási idejének végéig a Magyarországi Evangélikus Egyház megőrzi. A Magyarországi Evangélikus Egyház képviseletében az Ararát Teremtésvédelmi Munkaág kezeli a regisztráltak adatait.

A MEET program működése

Teremtésvédelmi program tervezése

A szervezeti egység, közösség működésében a teremtésvédelmi szempontok megvalósulásának általános területei:

  • A szervezeti egység, közösség életében milyen formában jelenik meg a teremtésvédelem szempontja a tevékenységeikben és együttléteiken (közösségi alkalmakban, lelkiségben).
  • A szervezeti egység, közösség helyi szintű elköteleződésben és globális vonatkozásokban mit tud megvalósítani a teremtésvédelem ügyei közül (lokális és globális elköteleződés).
  • Milyen hozzáállásra bátorítja a szervezeti egység, közösség saját tagjait és azokat, akiket különböző kommunikációs csatornáin keresztül megszólít (attitűd, szemléletformálás).
  • A szervezeti egység, közösség a tulajdonában lévő épületekkel, építményekkel és helyekkel hogyan gazdálkodik, azoknak környezetkímélő, hatékonysági szempontú korszerűsítése, illetve fenntartásuknak fogyasztásoptimalizált módja miként jelenik meg.
  • A szervezeti egység, közösség a tulajdonában lévő földterületekkel hogyan gazdálkodik. Mennyiben jelenik meg az ökológiai diverzitás, és a természet védelme a földterületeken való gazdálkodás tervezésénél, megvalósításánál.

Az általános területeken megvalósítható tevékenységeket a vállalási témakörök ún. vállalási csoportok összessége kategorizálja. A vállalási csoportok a közösségi működés és élet különböző területeit átfogó nevesített vállalható cselekvések összessége.

A tizenkét vállalási csoport:

  • Lelki életre vonatkozó vállalások
  • Tematikus alkalmakra vonatkozó vállalások
  • Fenntarthatósági vállalások gyülekezeti alkalmak szervezésében
  • Fenntarthatósági vállalások a lelkészi hivatal működésében
  • Fenntarthatósági vállalások az épületek gondozásában
  • Hulladékkezeléssel kapcsolatos vállalások
  • Közösségi élet szervezésére vonatkozó vállalások
  • Épületek fenntartható fejlesztésével / beruházással kapcsolatos vállalások
  • Szemléletformálással kapcsolatos vállalások
  • Etikus gazdálkodással kapcsolatos vállalások
  • Zöldterületek gondozásával kapcsolatos vállalások
  • Együttműködési vállalások

A vállalási csoportok kínálnak lehetőséget a minél széleskörűbb teremtésvédelmi szempontok megvalósításához, a bennük foglalt vállalási egységek pedig a személyre szabható tervezést szolgálják. A szervezeti egység, közösség lehetőségeinek és adottságainak figyelembevételével mérlegelheti az egyes területeken végzett munka intenzitását, és választhat különböző utakat teremtésvédelmi programjának megvalósítására.

Teremtésvédelmi céljait és programját minden szervezeti egység, közösség maga határozhatja meg és állíthatja össze, annak függvényében, hogy mire van lehetősége, mit tud és mit szeretne vállalni. A szervezeti egység, közösség egyedi, személyre szabott teremtésvédelmi programtervének összeállítására a meet.lutheran.hu tervezőfelületén van lehetőség. A tervezőfelület által szolgáltatott keretek vállalási csoportokat, témaköröket határoznak meg, melyekből a tervezés folyamatában a szervezeti egység, közösség szabadon választ, és annak idői munkatervezetét, megvalósítási idejét is egyedileg határozza meg. A vállalások tételeit a szervezeti egység, közösség egyedi tervekkel, a saját adottságaihoz igazított elképzelésekkel minden esetben bővítheti.

A meet.lutheran.hu weboldalon a tervező- és adminisztrációs felületre belépni csak jóváhagyott regisztrációval lehetséges.

Modul választás

A résztvevő szervezeti egység, közösség öt különböző modulból választhatja részvételének típusát a programban. Az egyes modulokhoz tartozás elsősorban a közösségi szerepvállalás és elköteleződés mértékének függvénye.

A közösségi szerepvállalás, a teremtést óvó vállalások és elköteleződés mértékétől függően, a szervezeti egység, közösség lehet Mustármag (belépő modul), Mező lilioma (Liliom), Szőlővessző, Fügefa vagy Libanoni cédrus (Cédrus). A modulok kereteket adnak, mely kereteken belül megfogalmazott teremtésvédelmi program a közösség egyedi vállalása. A Mustármag modul kivételével, melynek vállalása a csatlakozási feltételekkel megjelölt vállalások elfogadása, a szervezeti egységnek, közösségnek lehetősége van saját teremtésvédelmi programtervének elkészítésére, módosítására és a további modulokba való átjelentkezésre. A csatlakozással tett vállalások (ld. csatlakozási feltételek, ill. Mustármag modul) bármely modulban való részvétel esetén folyamatosan fennálló, megmaradó, aktív vállalások. A modul változtatás feltétele a szervezeti egység, közösség korábbi vállalásainak felülvizsgálata önellenőrzéssel (önellenőrzés gyakorlatáról ld. alább), és új teremtésvédelmi célok, programterv meghatározása. A szervezeti egység, közösség az általa kiválasztott modulból legkorábban három hónap elteltével jelentkezhet át másik modulba.

Az egyes modulok vállalásához meghatározott minimum tartalmi követelmények:

  1. Mustármag

A Mustármag a belépő modul a MEET programban, minden csatlakozó közösség induló mustármag. Ebben a modulban a szervezeti egység, közösség a csatlakozási feltételekben megfogalmazott tevékenységeket vállalja, melyek szerint istentiszteletein rendszeresen, legalább havonta egyszer imádkozik a teremtett világért, minden évben megünnepli a Teremtés hetét és megosztja másokkal a közösségben megvalósuló jógyakorlatait, legalább évente egyszer. A közösség vállalja továbbá, hogy a MEET programot saját felületein és csatornáin hirdeti más közösségek számára is.

  1. Mező lilioma / Liliom

A Liliom modulban a szervezeti egység, közösség saját, egyedi teremtésvédelmi programtervét állítja össze, megfogalmaz magának lehetőségeihez mért célokat és vállalja, hogy a közösségében megvalósuló teremtésvédelmi programokról hírt ad, meghívást küld a környezetében lévő közösségeknek.

  1. Szőlővessző

A Szőlővessző modulban a szervezeti egység, közösség vállalja, hogy segít, ha a programban résztvevő vagy csatlakozni kívánó közösségek kérdéseikkel, tanácsért hozzá fordulnak. Teremtésvédelmi programját a szervezeti egység, közösség igyekszik többféle vállalási terület felé bővíteni.

  1. Fügefa

A Fügefa modulban a szervezeti egység, közösség vállalja, hogy aktívan együttműködik a régió közösségeivel, közös alkalmakat szerveznek, a MEET programban résztvevő – akár más modulokhoz tartozó - és MEET programon kívüli szervezeti egységek, közösségek bevonásával. Hozzá forduló szervezeti egységek, közösségek megkereséseire reflektál, segítségkérések esetén támogatást, eligazítást nyújt. Saját, egyedi teremtésvédelmi programjában szempont, hogy a szervezeti egység, közösség életének minél több szegmensében megjelenjen a teremtésvédelmi munka.

  1. Libanoni cédrus / Cédrus

A Cédrus modulban a résztvevő szervezeti egység, közösség vállalja, hogy a régiójában folyó teremtésvédelmi munkát aktívan koordinálja, a környezetében lévő szervezeti egységeket, közösségeket megkeresi, megszólítja és támogatja őket teremtésvédelmi céljaik megvalósításában. A szervezeti egység közösség maga is minél széleskörűbb teremtésvédelmi programot valósít meg, és szerzett tapasztalatait rendszeresen megosztja a többiekkel a régióban és országos szinten is. A Cédrus modulhoz tartozó szervezeti egység, közösség a MEET programot működtető Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaágával szorosan együttműködik a régió koordinálásának ügyeivel kapcsolatban, a működtető számára információval szolgál a régióban folyó teremtésvédelmi munkáról.

A szervezeti egység, közösség megfogalmazhat a moduljának minimum követelményein túlmutató olyan vállalást is, amellyel jogosult volna új modulba való átjelentkezésre, mégis dönthet bármilyen okból az eredeti modulja megtartása mellett is.

A szervezeti egység, közösség a kiválasztott modulnak megfelelő programterv összeállítását követően az egyes modulok véglegesített, jóváhagyott vállalása esetén jogosulttá válik a kiválasztott modul arculati elemeinek használatára. A modulhoz tartozó plecsnit (logó) a szervezeti egység, közösség a saját kommunikációs felületein (honlapján, közösségi média oldalain, levélpapírján, hírlevelében, meghívóin, plakátjain stb.) felhasználhatja.

Új modulba való belépéskor a szervezeti egység, közösség Elismerő plakettet (oklevelet) kap a vállalás elismerésének jeleként. A plakettet a szervezeti egység, közösség elhelyezheti, kiteheti egy általa választott közösségi térben. Az Elismerő plakett A4-es méretű, keretezett kép, de a szervezeti egységnek, közösségnek van lehetősége azt elektronikus formátumban is igényelni a MEET programot koordináló Ararát Teremtésvédelmi Munkaágnál.

Beszámolás menete

A beszámolás önellenőrzéssel történik. A szervezeti egység, közösség maga értékeli ki, hogy a kitűzött célokból, tervekből mit sikerült megvalósítania és mit nem. A megvalósított célok megtartásáról és a nem megvalósított célok további tervezéséről a közösség maga dönthet szabadon. A beszámolást követően a szervezeti egység, közösség új vállalási célt, célokat is megfogalmazhat magának, és új modulba is átjelentkezhet. A beszámolás évente történik, de amennyiben a szervezeti egység, közösség új modulba szeretne átjelentkezni, önértékelő beszámolóját egy évnél hamarabb, de legkorábban három hónap elteltével elkészítheti.

A szervezeti egység, közösség által vállalt teremtésvédelmi programterv leghosszabb időtávra tett vállalásának lejáratakor legkésőbb esedékes, hogy a szervezeti egység, közösség önellenőrzést végezzen.

Az önellenőrzés, beszámoló elkészítése a meet.lutheran.hu oldalon a tervezőfelületen lehetséges. A beszámoló eredményének adatait a rendszer eltárolja a ’szervezeti egység, közösség’ történeti adatai között. A szervezeti egység, közösség és a programot koordináló Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága is értesítést kap az önellenőrzés megtörténtéről és annak tartalmáról.

Közösségi szerepvállalás, aktivitás, részvétel

A MEET programban résztvevő szervezeti egység, közösség igényei és lehetőségei szerint kérhet és ajánlhat segítséget, illetve lehet kezdeményező, vagy csak nyitott és elérhető együttműködésre, segítségnyújtásra. A MEET program működési elve szorgalmazza a szervezeti egységek, közösségek közötti aktív kapcsolatteremtést és együttműködést, hogy a szervezeti egységek, közösségek egymást is támogassák teremtésvédelmi céljaik elérésében, működésben, programjaik megvalósításában és fenntartásában.

A MEET program szorgalmazza továbbá a régiók összetartását, a támogatás, megoldáskeresés, együttműködés és a helyi szintű szerveződések létrehozását. A résztvevő szervezeti egység, közösség teremtésvédelmi programtervének részeként meghatározhatja, hogy az átfogó programon belül milyen közösségi szerepet vállal.

A regionális kereteken túl a MEET program országos szinten is bátorítja a résztvevő szervezeti egységek, közösségek együttműködését híreik, jógyakorlataik, tapasztalataik és eseményeik nyilvános megosztásával, közreadásával. A megküldött híreket, meghívókat, rendezvény beszámolókat, jógyakorlatokat a meet.lutheran.hu oldal ’aktivitás’ aloldalán adja közre a Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága, a hírtartalom ellenőrzését követően. A szervezeti egység, közösség által beküldött tartalom hitelességéért felelősséget a beküldő vállal. A beküldött híreket, eseményeket, meghívókat, jógyakorlatokat a meet.lutheran.hu a beküldő nevesítésével közli, a szerző nevének hivatkozásával ellátva. Az oldalon megjelenő beküldött tartalmak csak ezeknek a szerzői megjelöléseknek megtartásával idézhetőek.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága a programhoz csatlakozó szervezeti egységet, közösséget támogatja és segíti teremtésvédelmi céljainak és programjának megfogalmazásában és a megvalósításban. A Munkaág koordinálja a teljes MEET program működését és vezeti a program adminisztrációját.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága továbbképzéseket szervez a résztvevő szervezeti egységek, közösségek MEET referenseinek és teremtésvédelmi megbízottjainak, képviselőinek. A képzési alkalmak a szervezeti egységekben, közösségekben folyó munkát lelkileg, szakmailag és közösségépítési, kapcsolatteremtési lehetőséggel támogatják. A továbbképzéseken a MEET programban résztvevő közösségek delegáltjai meghívással vesznek részt.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága bizonyos időközökkel találkozót szervez a programban résztvevő szervezeti egységek, közösségek számára, részvételi moduloktól függetlenül és régióhatárokat átívelő formában.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága fenntartja a jogot, hogy tudomására hozott, ajánlások által figyelmébe került, csatlakozni kívánó szervezeti egységek, közösségek delegáltjait is esetenként ezekre az alkalmakra meghívja.

Változás a MEET referens személyében

A MEET referens személyében bármely okból bekövetkezhet változás. Amennyiben a megbízott MEET referens tisztségének ellátása bármely okból akadályba ütközik, a szervezeti egység közösség kinevezhet új személyt a MEET referensi tisztség betöltésére. Az új MEET referens megbízásához a szervezeti egység, közösség jogszerű döntéshozó szervének kinevező határozata szükséges. A határozatot az új megbízott új regisztrációval tölti fel a MEET program honlapján (meet.lutheran.hu).

A MEET referenst a szervezeti egység, közösség jogosult visszahívni tisztségéből. A programot működtető Magyarországi Evangélikus Egyház és a koordinációt végző Ararát Teremtésvédelmi Munkaág a szervezeti egység, közösség vezetősége felé jelezheti, ha a MEET referens a munkáját nem vagy nem megfelelően látja el.

A MEET programban való részvétel szüneteltetése és elállás a részvételtől

A szervezeti egység, közösség döntéshozó szervének határozatával lehetséges a MEET programban való részvétel szüneteltetése legfeljebb öt évre. A MEET programban való részvétel öt évet meghaladó szüneteltetése esetén a szervezeti egység, közösség MEET programban való tagsága megszűnik.

A szervezeti egység, közösség döntéshozó szervének határozatával lehetséges a MEET programban való részvételtől elállni. A szervezeti egység, közösség szüneteltetésre vagy elállásra vonatkozó határozatát a MEET referens vagy a tisztségre vonatkozó megbízás hiányában a szervezeti egység, közösség hivatalos képviselője küldi meg a MEET programot működtető Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaága részére.

A MEET programban való részvétel az Önbevallási időszak egy évet meghaladó elmulasztása vagy a szervezeti egység, közösség tartós inaktivitása esetén megszűnik.

Záró rendelkezés

Fentiek alapján a szervezeti egység, közösség a regisztrációval egyidejűleg elfogadja a MEET programot működtető Magyarországi Evangélikus Egyház által meghatározott szabályokat, rendelkezéseket, illetőleg kötelezettséget vállal azoknak önkéntes betartásáért.